Elektrownie PV
Komercyjne farmy fotowoltaiczne zyskują w Polsce coraz większą popularność. Nic zresztą dziwnego, po ich zbudowaniu produkowana jest czysta, ekologiczna, a do tergo całkowicie darmowa energia, na której można sporo zarobić. Co każdy potencjalny inwestor powinien wiedzieć o elektrowniach PV powyżej 200 kW?
Elektrownia PV 200 kW – czyste źródło energii dla wielu odbiorców
Farma fotowoltaiczna, bo tak też niekiedy nazywa się tego typu konstrukcje, to nic innego jak posadowione na gruncie skupisko połączonych ze sobą szeregowo paneli solarnych. W odróżnieniu od małych, przydomowych instalacji wytwarzających prąd na własne potrzeby, stawia się je w celu produkcji i dystrybucji energii elektrycznej. Najbardziej popularne są obecnie systemy dostarczające system o mocy do 500 kW, choć nierzadko buduje się także farmy powyżej 500 kW.
Formalności – co trzeba załatwić przed rozpoczęciem inwestycji?
Zanim zdecydują się Państwo na postawienie komercyjnych elektrowni PV o mocy 200 kW+, niezbędne będzie posiadanie tytułu prawnego do gruntu i wypełnienie paru dokumentów, w tym:
- pozwolenia na budowę;
- wniosku o warunki przyłączenia do sieci energetycznej;
- promesy, tzn. wydawanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki obietnicy koncesji na sprzedaż prądu.
Budowa elektrowni PV 200 kW+ krok po kroku
Wszystko zaczyna się tak naprawdę od zakupu odpowiedniego terenu pod instalację. Musi to być działka, której warunki pozwalają na postawienie farmy bezpośrednio na gruncie. Co więcej, powinna się ona znajdować w bliskiej odległości od linii średniego napięcia i GPU, tj. lokalnego Głównego Punktu Zasilania. Gdy już teren został wybrany, można pomyśleć o projekcie koncepcyjnym (składa się go w zakładzie energetycznym) zawierającym opis inwestycji, dokładną specyfikację wszystkich urządzeń wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej, wizualizację farmy oraz jej kosztorys. Po wypełnieniu tych kroków oraz załatwieniu wspomnianych wyżej dokumentów można rozpocząć budowę elektrowni PV 200 kW+. Proces podłączania poszczególnych paneli, inwerterów i stacji transferowych zajmuje – w zależności od wielkości farmy – od kilku dni do kilkunastu tygodni.
Recom Solar Engineering – sprawdzony partner biznesowy
Wszystkich inwestorów pragnących rozpocząć działalność w sektorze OZE, serdecznie zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży energetycznej, więc poprowadzimy Państwa inwestycję w sposób kompleksowy, począwszy od projektu aż po montaż elektrowni PV 200 kW+. Udzielmy również pomocy w pozyskiwaniu dotacji lub innych źródeł finansowania projektu.