Fotowoltaika jako ważny element domu bezemisyjnego
Wielu osobom marzy się posiadanie domu, za koszty ogrzewania którego nie będzie trzeba płacić. Czy jest to dopiero wizja przyszłości, czy może już da się zbudować taki obiekt? Tak, takie rzeczy są wykonalne! Wystarczy zaprojektować budynek bezemisyjny. Dużą rolę będzie w nim odgrywała fotowoltaika.
Dom bezemisyjny – co to?
Tzw. budynki zeroenergetyczne to w skrócie obiekty, które wytwarzają dokładnie tyle energii, ile zużywają. Jest to możliwe m.in. dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych. Wywarzoną przez nie energię wykorzystują się do ogrzewania oraz zaspokojenia potrzeb energetycznych, nadwyżki zaś oddaje do sieci i można z nich korzystać w późniejszym czasie. Jakie są zalety domów bezemisyjnych nie trzeba się długo namyślać. Po pierwsze, wysokość rachunków za prąd i ogrzewania znacznie spada. Po drugie, jest to działanie proekologiczne, gdyż gwarantuje brak emisji CO2 i innych zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery. Po trzecie, jeśli tylko budynek będzie odpowiednio zaprojektowany i wyposażony, zapewni lepszy mikroklimat dla domowników.
Fotowoltaika – obowiązkowy element domu bezemisyjnego
Aby budynek zeroenergetyczny powstał, musi być zaprojektowany w zgodzie z określonymi standardami. Ważny jest nie tylko sam plan architektoniczny z odpowiednio rozmieszczonymi pomieszczaniami, ich usytuowaniem względem stron świata czy określonymi materiałami wykorzystanymi do budowy. Liczy się tu również, a może i przede wszystkim, sięgnięcie po odnawialne źródła energii. Poza pompą ciepła, którą się montuje zwyczajowo w domach bezemisyjnych, w budynkach muszą się znaleźć panele fotowoltaiczne stanowiące główne źródło energii wykorzystywanej w celach grzewczych. Oba te urządzenia powinny w 100% pokryć potrzeby energetyczne obiektu, przez co stanie się on całkowicie niezależny i przyjazny środowisku naturalnemu. Choć taka inwestycja nie jest tania, to jednak po niedługim czasie się zwróci z nadwyżką. Warto podkreślić, że obecnie działają różne programy gwarantujące dofinansowanie ona OZE, w tym również na fotowoltaikę.