FotowoltaikaW związku z nieustannie rosnącymi rachunkami za prąd oraz zwiększeniem poziomu świadomości ekologicznej wśród konsumentów zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w ostatnich latach jest ogromne. Instalacje fotowoltaiczne można obecnie zobaczyć praktycznie na każdej ulicy, umieszcza się je zarówno na ścianach domów jednorodzinnych, jak i dachach budynków przemysłowych.

Instalacje PV – jak to działa?

Aby zrozumieć, jak działają panele słoneczne, trzeba dowiedzieć się, czym jest zjawisko fotowoltaiczne. W prostych słowach można powiedzieć, że jest to przemiana promieniowania świetlnego w siłę elektromotoryczną. W przypadku instalacji PV proces ten zachodzi w zgrupowanych w modułach ogniwach krzemowych. To one są podstawą paneli, to tu promieniowanie słoneczne de facto przemienia się w prąd stały. Bardzo ważną częścią systemu jest również falownik, który ma za zadanie przekonwertować prąd stały na zmienny, czyli taki, jaki płynnie w gniazdkach elektrycznych.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Istnieją dwa typy paneli solarnych. Pierwszy z nich, typu on-grid, ma stałe połączenie z publiczną siecią energetyczną. Jest to system tańszy, gdyż nie ma potrzeby montowania magazynujących prąd akumulatorów. Wyprodukowane nadwyżki są przekazywane do zakładu i mogą być odbierane przez konsumenta w przypadku wzmożonego zapotrzebowania energetycznego. Montaż systemu off-grid wiąże się z wyższymi kosztami. Należy jednak pamiętać, że pozwala on na całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców – nadprodukowana energia jest gromadzona w akumulatorach.

Fotowoltaika – zalety

  • darmowa, niewyczerpana, czysta energia elektryczna na lata nawet w miejscach, gdzie nie podłączono sieci energetycznych;
  • niezależność od cen dyktowanych przez dostawców prądu;
  • oszczędność na comiesięcznych rachunkach;
  • zmniejszenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko.

Montaż i serwis systemów fotowoltaicznych

Jeśli jesteście Państwo pewni, że chcecie zamontować instalacje solarne w Waszym domu/firmie/gospodarstwie rolnym, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. W Recom Solar Engineering oferujemy kompleksowe usługi w zakresie montażu i serwisu paneli słonecznych. Wykonujemy szczegółowe projekty, dostarczamy wszystkie części i urządzenia wchodzące w skład systemu, zajmujemy się ich podłączaniem do sieci oraz dokonujemy regularnych przeglądów. Zapewniamy również wsparcie w pozyskaniu dotacji na instalację fotowoltaiki dla domu, biznesu i rolnictwa.