Mikroinstalacje PV (do 50 kW)



Słońce to największe znane ludzkości źródło energii, w dodatku całkowicie darmowe, dlaczego by zatem nie skorzystać z mocy, jaką oferuje? W ten sposób myśli coraz więcej osób i jak grzyby po deszczu na dachach, ścianach i w ogródkach polskich domów wyrastają mikroinstalacje PV do 50 kW.

Minielektrownia do własnej dyspozycji?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii przyjętej w 2020 roku mikroinstalacje PV to niewielkie elektrownie, np. te fotowoltaiczne, o łącznej zainstalowanej mocy, tj. mocy określonej przed producenta paneli słonecznych, nie przekraczającej 50 kW przyłączone do sieci energetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Innymi słowy są to wszystkie te systemy solarne, które z reguły montuje się w domach na użytek własny.

Mikroinstalacje PV do 50 kW – zalety

Korzyści płynące z odnawialnych źródeł energii są ogromne. Przede wszystkim zauważalne staje się znaczne obniżenie kosztów utrzymania domu – rachunki za prąd odchodzą do historii, bowiem każdy, kto ma własną, przydomową elektrownię nie musi czerpać energii z publicznej sieci. Niezależność energetyczna to nie jedyny plus montażu mikroinstalacji PV do 50 kW, również istotne jest zmniejszenie negatywnego wpływu człowieka na środowisku. Nie ma dymu, popiołu, hałasu i innych zanieczyszczeń; pozyskiwany prąd jest całkowicie czysty.

Co trzeba zrobić, by cieszyć się zieloną energią już dziś?

Aby zamontować mikroinstalację PV do 50 kW na własnym dachu, nie potrzeba uzyskiwać żadnych zgód na budowę, decyzji środowiskowych, warunków przyłączenia ani starać się o koncesję na produkcję energii elektrycznej, jak to ma miejsce w przypadku większych elektrowni. Co więcej, wymiana licznika dwukierunkowego niezbędnego do przekazywania nadwyżek energii do zakładu i związane z tym koszty leżą po stronie Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Wystarczy tylko dokonać zgłoszenia, dołączyć do wniosku komplet dokumentów, a OSD wystawi zaświadczenie o potwierdzeniu możliwości świadczenia usługi dystrybucji i w ustalonym terminie dokona montażu przyłącza.

Na własną rękę czy z pomocą?

Decydując się na montaż mikroinstalacji PV do 50 kW warto skorzystać z pomocy, jaką oferują firmy zajmujące się systemami fotowoltaicznymi, takie jak Recom Solar Engineering. Oferujemy kompleksowe usługi: od wykonania projektu minielektrowni, poprzez dostarczenie urządzeń, aż po ich fachowy montaż. Pomagamy w otrzymaniu dotacji na OZE. Gwarantujemy bezpłatny audyt wraz z analizą kosztów w projekcie, jak i prognozowany uzysk całoroczny.