Pompa ciepła jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Od innych rozwiązań odróżnia ją możliwość zarówno ogrzewania jak i chłodzenia, wysoka sprawność energetyczna, brak emisji CO2 oraz zanieczyszczeń i możliwość połączenia inwestycji w nią z fotowoltaiką. Jak jednak działa to urządzenie? To właśnie opisujemy poniżej.
Z czego składa się pompa ciepła?
Pompa ciepła sama w sobie nie wytwarza ciepła. Jej technologia budowy opiera sie na mechanizmie wykorzystującym pobieranie i oddawanie ciepła przez rozprężanie cieczy. Najważniejszymi elementami pompy są: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik, oraz krążący w układzie czynnik chłodniczy. Parownik znajduje się na zewnątrz, a skraplacz wewnątrz budynku. Montując pompy ciepła w Nowej Hucie często łączymy je z układem centralnego ogrzewania, centralą z zasobnikiem wody użytkowej itp.
Jak wygląda prac pompy ciepła?
Ciecz, która krąży wewnątrz układu, wrze pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze wewnątrz parownika i pobiera jednocześnie ciepło z otoczenia. Dzięki zamontowanej za prawnikiem sprężarce w układzie wzrasta ciśnienie i temperatura, czynnik zmienia postać na gazową i trafia do skraplacza, w którym oddaje ciepło do instalacji. Po tym czynnik w stanie ciekłym przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie następuje spadek ciśnienia i temperatury a cały cykl rozpoczyna się ponownie.
Dzięki temu mechanizmowi pompa jest w stanie pobierać ciepło z powietrza o dowolnej temperaturze i działa też gdy na zewnątrz panuje mróz. Co ważne jeśli producent przewidział taka ewentualność, mechanizm można odwrócić, zmieniając kierunek przepływu czynnika. W ten sposób pompa może pobierać ciepło z domu i oddawać je na zewnątrz, działając tak jak klimatyzacja podłączona do instalacji CO.