Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne



Chcąc zadbać o swoje zdrowie, a także otaczającej nas przyrody, coraz chętniej decydujemy się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Obecnie najbardziej popularnymi technologiami wybieranymi przez Polaków są kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Istnieją między nimi, na pierwszy rzut oka, duże podobieństwa. Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele PV są montowane na dachach, a także obie technologie wykorzystują promieniowanie świetlne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z różnic, jakie je charakteryzują.

Różnice w fotowoltaice a kolektorach słonecznych

Myślisz o generowaniu darmowego prądu? A może chcesz cieszyć się ekologiczne podgrzaną ciepłą wodą podczas kąpieli? W pierwszym przypadku postaw na panele fotowoltaiczne, których to technologia pozwala na generowanie energii elektrycznej. Kolektory słoneczne wykorzystują z kolei falę elektromagnetyczną do produkcji ciepłej wody, a także ogrzewania domu (lub mieszkań – coraz więcej deweloperów stosuje te nowoczesne rozwiązania). Innymi słowy – główną różnicą w przypadku tych dwóch technologii jest ich przeznaczenie.

Panele fotowoltaiczne – prąd na cały rok

Podstawą ogniw PV jest krzem. Występuje on w przyrodzie zarówno w organizmie człowieka, środowisku i jest wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju specjalistycznych elementów urządzeń elektrycznych. Półmetal, jakim jest krzem, umożliwia przesyłanie impulsów elektrycznych. W przypadku paneli fotowoltaicznych, fala elektromagnetyczna (pochodząca z gwiazdy naszego układu planetarnego) wybija elektrony z płytki krzemowej, a tym samym zmusza je do ruchu. Ruch ten nazywamy właśnie przepływem prądu elektrycznego. Ich działanie możliwe jest przez cały rok – zimą, wiosną, latem i jesienią.

Ciepła woda latem i wiosną, czyli kolektory słoneczne

Chociaż coraz więcej ludzi decyduje się na panele fotowoltaiczne, to jednak nie jest mało gospodarstw, w których zdecydowano się na założenie kolektorów słonecznych. Niestety ich możliwości ograniczone są jedynie do ciepłych okresów w roku. W ich przypadku, ciepło pochłaniane jest z fali dostarczanej przez centralną gwiazdę naszego układu planetarnego i magazynuje się je w roztworze glikolu. Ten z kolei transportuje zgromadzone ciepło do zbiorników na wodę. Do dwóch największych minusów tego rozwiązania należy konieczność posiadania odpowiednio dużo miejsca pod zbiornik na wodę, a także brak gwarancji pełnej niezależności energetycznej na cały rok.

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

Z obu rozwiązań płyną ogromne korzyści. Jednakże bilans wad oraz zalet każdego z tych rozwiązań bardziej przemawia za wyborem darmowego prądu niż ciepła. Czemu jednak wybierać tylko jedną technologię, skoro można mieć dwie z nich? Wbrew pozorom kolektory słoneczne całkiem dobrze radzą sobie w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Dlatego też podczas wyboru tych technologii warto zdecydować się na obie. Dzięki temu można zyskać jeszcze większą niezależność energetyczną, a co za tym idzie cieszyć się niezwykle niskimi rachunkami zarówno za ogrzewanie, jak i energię elektryczną.