Rola fotowoltaiki w udziale OZE



Polska chce osiągnąć 21% udziału OZE w całościowym zużyciu energii do 2040 roku, tak zakłada projekt dokumentu PEP2040. Najwięcej mocy mają dostarczyć kolejno elektrownie wiatrowe oraz farmy fotowoltaiczne. Dlaczego odnawialne źródła energii pełnią tak ważną rolę i jak nasz kraj wygląda pod względem wyprodukowanych gigawatów na tle innych państw? O tym mówimy w poniższym artykule.

Rola OZE

Odnawialne źródła energii, jak sama nazwa wskazuje, nie są wyczerpywalne, a ich wykorzystanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem surowca, bowiem są uzupełniane w wyniku naturalnych procesów przyrodniczych. Słońce, wiatr, woda czy biomasa dają ponadto całkowicie czysty prąd/gaz/ciepło – przy ich wytwarzaniu nie są produkowane szkodliwe dla środowiska przyrodniczego substancje, jak to ma miejsce np. w przypadku spalania węgla. Niebagatelny wpływ na popularność OZE ma też fakt, iż dzięki przydomowym instalacjom fotowoltaicznymi czy niewielkim elektrowniom wiatrowym można uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii oraz znacząco obniżyć rachunki.

OZE w Polsce i na świecie – nieco statystyki

Coraz więcej państw zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę pełnią we współczesnym świecie odnawialne źródła energii. W 2019 roku, wg raportu IRENA, prym w tym zakresie wiodły kraje azjatyckie, które odpowiadały za ponad połowę wyprodukowanych w sposób czysty gigawatów. Na drugim miejscu uplasowała się Europa (23%). Kolejną pozycję na podium zajęła Ameryka Północna (15%), a za nią Południowa (9%). Suma mocy wyprodukowanej w tym okresie wyniosła aż 2 537 GW. Bardzo dużą rolę w osiągnięciu wyników odegrały instalacje fotowoltaiczne.

Rola fotowoltaiki w OZE – Polska na czele Europy

Jak pokazują statystyki najwięcej instalacji fotowoltaicznych w ubiegłym roku zainstalowano w Niemczech (4,8 GW). Na podium stanęły jeszcze Holandia oraz Hiszpania (odpowiednio 2,8 i 2,6 GW). Czwarte miejsce zajęła… Polska. W naszym kraju posiadamy instalacje OZE produkujące ok. 12,7 GW energii, z czego fotowoltaika dostarcza 4115,2 MW (dane na koniec stycznia 2021 roku). Dlaczego panele słoneczne cieszą się właściwie tak dużym uznaniem konsumentów? Gdyż w odróżnieniu od elektrowni wiatrowych czy wodnych mogą powstać i efektywnie działać wszędzie, dodatkowo jest to rozwiązanie najtańsze, zwłaszcza jeśli skorzysta się z licznych programów dofinansowania oferowanych przez rząd i poszczególne samorządy.