Sposoby na dopłaty i dotacje do fotowoltaikiPrąd – trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w dzisiejszych czasach bez niego. Patrząc na nieustannie rosnące ceny tego medium, warto rozważyć wykorzystanie darmowego źródła energii, jakim jest… Słońce. Montaż fotowoltaiki to dość spory wydatek, dlatego warto skorzystać z dotacji i dopłat oferowanych przez rząd i banki.

“Mój Prąd” – mikroinstalacje fotowoltaiczne z pomocą państwa

Rządowy program “Mój Prąd” jest przeznaczony dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na swój własny użytek. W ramach dofinansowania można uzyskać nawet aż 5000 zł w formie bezzwrotnej dotacji (dopłata wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych przy budowie mikroinstalacji). Termin naboru wniosków trwa do 18.12.2020r. Program jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

“Czyste Powietrze” – w trosce o środowisko naturalne

Od maja 2020 roku ruszyła nowa wersja programu rządowego “Czyste Powietrze”. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dofinansowanie na budowę instalacji fotowoltaicznej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki możemy dostać dotację w wysokości do 30 000 lub 37 000 zł albo pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Dopłata przysługuje zarówno w przypadku wymiany starych kotłów na paliwo stałe w budynkach istniejących, jak i montażu paneli solarnych w domach powstających.

“Energia Plus” i “Bocian” dla firm

“Energia Plus” to program skierowany tylko dla przedsiębiorców. Do 18.12.2020r. osoby prowadzące własną firmę mogą składać wnioski o dofinansowanie na budowę odnawialnych źródeł energii w formie bezzwrotnej dotacji (do 50 tys. zł) lub pożyczki na preferencyjnych warunkach (max. 3,95 mln zł). Program “Bocian” wspiera budowę instalacji fotowoltaicznych lub innych odnawialnych źródeł energii. Ma on być realizowany w latach 2015 – 2023. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą uzyskać dopłatę w wysokości do 85% wartości inwestycji w formie zwrotnej pożyczki.

Programy regionalne

Praktycznie każde województwo w Polsce wprowadziło jakieś formy dofinansowania do fotowoltaiki. Dzięki nim zarówno osoby prywatne, jak i właściciele firm czy rolnicy mają szansę otrzymać dotację lub dopłatę na odnawialne źródła energii.

Dotacje i dopłaty do fotowoltaiki od banku

W walkę o czyste powietrze włączyły się również banki. Coraz częściej oferują one kredyty i pożyczki na budowę mikroinstalacji lub termomodernizację budynku na bardzo korzystnych warunkach. Po spłaceniu wszystkich kosztów będziemy mieli własny, ekologiczny prąd praktycznie za darmo!