Stacje ładowania pojazdów EVSamochody hybrydowe i elektryczne stają się coraz bardziej popularne również w Polsce. Nic zresztą dziwnego, skoro są tańsze w eksploatacji, a do tego bardziej ekologiczne. Decydując się na kupno takiego auta trzeba co nieco wiedzieć o stacjach ładowania pojazdów EV.

Stacje ładowania pojazdów EV – co to jest?

To nic innego jak stanowiska do “tankowania” samochodu energią elektryczną. Niewielkie, przypominające parkometry maszyny są wyposażone w zasilane prądem ładowarki. Energia płynie z lokalnej sieci, choć coraz częściej w infrastrukturze miejskiej można też natknąć się na urządzenia podłączone do wiat solarnych. W zależności od typu maszyna może obsługiwać jednocześnie jeden lub kilka samochodów i to z pomocą przyłączy prądu zmiennego bądź stałego.

Rodzaje stacji ładowania pojazdów EV

Można wydzielić takie typy urządzeń, jak:

  • Domowe – niewielkie, o małej mocy. Mogą być też montowane na ścianie.
  • Do użytku publicznego – cechują się zdecydowanie większą mocą, co pozwala na szybsze uzupełnianie energii w akumulatorach. Są ponadto przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych (wytrzymują w temperaturze od -25°C do +50°C).
  • O mocy do 3,7 kW, do 22 kW lub powyżej 50 kW.
  • Wolniejsze, z prądem zmiennym (AC) oraz szybkie, ze stałym (DC).

Które z urządzeń wybrać?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, w jakim celu ma być ono stosowane. Do komercyjnego użytku należy sięgnąć po stacje elektryczne do pojazdów EV o sporej mocy, najlepiej 50 kW lub więcej, gdyż ładowanie akumulatorów zajmie wtedy kilkadziesiąt minut. Tego typu urządzenia spotyka się zazwyczaj przy stacjach benzynowych i parkingach zlokalizowanych wokół autostrad i innych dróg szybkiego ruchu. Coraz częściej montuje się je również przy centrach handlowych czy po prostu na ulicach. Co ważne, instalacja takiej wersji urządzenia jest możliwa wyłącznie w miejscu o odpowiedniej infrastrukturze energetycznej. Jeśli rozglądamy się za czymś do domu, można śmiało postawić na coś o słabszej mocy – wtedy wystarczy pamiętać, by podłączyć pojazd do zasilania na noc, gdyż uzupełnienie baterii zajmie kilka godzin.

Niezawodne systemy od Recom Solar Engineering

Nasza firma specjalizuje się nie tylko w systemach fotowoltaicznych, ale również elektronice przemysłowej. Doradzamy, montujemy, serwisujemy. Jeśli chcą Państwo zainstalować u siebie lub w firmie stacje ładowania pojazdów EV, to serdecznie zapraszamy do kontaktu!