Projekt

 

Odnawialne źródła energii każdego roku zyskują na popularności. Konsumentom coraz bardziej zależy na tym, by ograniczyć wydatki ponoszone za dostawę mediów, a przy tym pragną zadbać o środowisko naturalne. Od czego zacząć, by móc cieszyć się z OZE? Podstawa to dobrze wykonany projekt – w Recom Solar Engineering chętnie stworzymy go dla Państwa!

Projekt instalacji fotowoltaicznej – kto może wykonywać?

Aby panele fotowoltaiczne dobrze służyły, muszą być w odpowiedni sposób rozmieszczone i zamontowane. Tylko osoby mające doświadczenie oraz uprawniania budowlane w specjalności instalacyjnej bądź certyfikat przyznany przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego mogą podjąć się przygotowania projektu. W Recom Solar Engineering pracują inżynierowie posiadający takie kompetencje. Wiemy, że każdy przypadek jest inny i nie ma dwóch takich samych budynków, dlatego do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, tak by system PV był ściśle dopasowany do konkretnych potrzeb użytkownika.

Jak przebiega proces projektowania?

Wszystko zaczyna się tak naprawdę od oceny technicznej budynku. Musimy sprawdzić wymiary dachu, kąt jego nachylenia, orientację względem słońca oraz rodzaj poszycia. Kolejne etapy prac to:

  1. Określenie zapotrzebowania energetycznego budynku na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd – zbyt mała instalacja fotowoltaiczna nie zaspokoi potrzeb użytkowników, natomiast zbyt duża będzie nieopłacalna.
  2. Wybór najbardziej optymalnej lokalizacji dla montażu paneli słonecznych biorąc pod uwagę zorientowanie obiektu względem stron świata oraz wielkość zacienienia.
  3. Dobór i rozplanowanie rozmieszczenia poszczególnych modułów, jak panele fotowoltaiczne, inwerter czy okablowanie elektroenergetyczne, a także wykonanie planu instalacji zabezpieczającej przed przepięciem.
  4. Obliczenie uzysku energii, jaką będzie dostarczał system PV.

Jeśli są Państwo zainteresowani wykonaniem instalacji fotowoltaicznej, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym biurem. Posiadamy duże doświadczenie w projektowaniu minielektrowni PV do 50 kW i 200 kW+, na swoim koncie mamy wiele udanych realizacji. Audyt oraz konsultacja są całkowicie bezpłatne.