kalkulator i panel fotowoltaiczny

Jak uzyskać dotacje na zamontowanie fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne na dachu gospodarstwa domowego przez ostatnie lata stały się bardzo powszechnym widokiem. Poza ekologicznością i redukcją rachunków za prąd czynnikiem, który zdecydowanie ma wpływ na ich popularność, są dotacje. Przez ostanie 10 lat wielu inwestorów otrzymało pieniądze na lub zwrot kosztów za montaż instalacji PV. Nie inaczej sytuacja wygląda dzisiaj.

To, w jaki sposób należy ubiegać się o dotację, różni się, zależnie od programu. Poniżej zamieszczamy listę aktualnych programów (stan na 26.07.2022) i informacje o tym gdzie i jak należy zgłaszać się po dofinansowania:

  • Program Mój prąd — popularny program oferujący zwrot połowy kosztów instalacji PV, do 5000 zł. Wnioski można składać tylko i wyłącznie poprzez stronę internetową: https://mojprad.gov.pl/. Znajdują się także na niej szczegółowe informacje i wymagania oraz instrukcja składania wniosku. Obecny nabór wniosków trwa do 22 grudnia 2022 lub do wyczerpania środków. Nasi klienci, którym montujemy fotowoltaikę w Jaworznie i okolicach otrzymują od nas pełen zestaw dokumentów wymagany do złożenia wniosku.
  • Ulga termomodernizacyjna — czyli odliczenie od podstawy podatku wydatków poprawiających efektywność energetyczną budynku, takich jak montaż nowego pieca, ocieplenie budynku, etc. Ubiegać o nią mogą się właściciele domów jednorodzinnych, którzy ukończą inwestycję w ciągu trzech lat od poniesienia wydatków z nią związanych. Podstawą do otrzymania zwrotu podatku jest faktura VAT za materiały lub usługę. Ulgę rozliczamy w podatku PIT. Odliczenie od podatku wydatków musisz uwzględnić w części B, pozycja 33 załącznika PIT/O. Obejmuje ono również zapłacony podatek Vat, a maksymalna kwota odliczenia wynosi 53000 zł.
  • Programy lokalne — niektóre gminy na własną rękę prowadzą, czasem bardzo atrakcyjne, programy dofinansowań (przykładem jest m. st. Warszawa). Warunki różnią się od gminy do gminy, warto zatem sprawdzić, czy nasza gmina prowadzi taki program, oraz jakie są jego wymagania.

Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Nie tylko instalujemy panele PV w Jaworznie i okolicach, ale także pomagamy naszym klientom w wypełnianiu wniosków o dotację i dostarczamy wszystkie dokumenty niezbędne do jej uzyskania.

Leave a Comment