czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Kiedy warto wykonać czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Pytanie o konieczność czyszczenia paneli fotowoltaicznych jest jednym z pierwszych, jakie przychodzą do głowy inwestorom. Dlatego w tym artykule opowiemy czy w ogóle i jak często należy czyścić panele PV.

Co daje czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Czyszczenie fotowoltaiki ma na celu suniecie gromadzącego się na ich powierzchni: kurzu, pyłu, brudu, zacieków z kamienia, ale także patyków, liści, ptasich odchodów etc. Gromadzące się z czasem zabrudzenia blokują dostęp światła i powodują spadek wydajności. Jest to ważne, ponieważ wbrew powszechnemu jeszcze kilka lat temu mitowi brudne panele mogą mieć obniżoną wydajność nawet o 20%.

Jak często należy czyścić panele fotowoltaiczne?

Na ogół przyjmuje się, że panele fotowoltaiczne, w Olkuszu montowane przez naszą firmę, należy czyścić cztery razy w roku, ale jest to bardzo zależne od lokalnych warunków, w jakich znajduje się instalacja. Pod im większym katem są pochylone panele, tym rzadziej będą wymagały mycia, ponieważ zabrudzenia skuteczniej będą usuwane przez deszcz i wiatr. Instalacje na dachach domów, dzięki oddaleniu od gruntu o wiele wolniej gromadzą pył. Na pewno watro umyć panele po wydarzeniach lub okresach, w których mogły ulec zabrudzeniu: jesienią, po opadnięciu liści, wiosną po roztopach i po każdej wichurze z piaskiem i pyłem.

Czym czyścić panele fotowoltaiczne?

W wypadku większych instalacji, gdzie skok wydajności o parę procent przekłada się na wyniki finansowe, najlepiej zlecić mycie profesjonalnej firmie. Po takim czyszczeniu na szkle nie pozostają nawet najmniejsze zacieki. W wypadku mikroinstalacji wystarczy opłukanie ich wodą, które można połączyć z myciem szczotką z miękkim włosiem i delikatnym detergentem. Co ważne, nie wolno myć paneli PV myjką ciśnieniową! Mocny strumień wody może wcisnąć się pod ramę panelu i trwale go uszkodzić.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.